Reklama
  • Środa, 19 kwietnia (11:05)

    Badanie prenatalne. Na czym polega kordocenteza?

Jest to badanie inwazyjne, wykonywane w warunkach szpitalnych, w miejscowym lub ogólnym znieczuleniu, zwykle w 19.-20. tygodniu ciąży. Lekarz wkłuwa się cienką, długą igłą przez powłoki brzuszne do pępowiny i z pętli pępowinowej pobiera krew. Wszystko to odbywa się pod kontrolą USG i trwa kilkanaście minut. Po badaniu pozostajesz przez kilka godzin pod opieką lekarską. Na wynik musisz poczekać około tygodnia.

W jakim celu wykonywane jest to badanie? Badanie robi się w przypadku konfliktu serologicznego, żeby wiedzieć, czy dziecko nie ma anemii oraz jakie jest stężenie przeciwciał z twojej krwi, niszczących czerwone ciałka płodu. W przypadku dużego ich stężenia możliwe jest przetoczenie krwi jeszcze w twoim łonie. Na podstawie analizy próbki można również ustalić grupę krwi, a także stwierdzić, czy dziecko jest obarczone chorobą genetyczną.

Reklama

Twoje Imperium

Zobacz również

  • Do tego pomysłu podchodziliśmy ostrożnie. Bo jak przekonać czytelniczki, żeby opowiedziały, co ciąża i macierzyństwo zrobiły z ich ciałem? A jeszcze pokazały je na zdjęciach? Te, które się... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.