Reklama
  • Środa, 19 kwietnia (11:05)

    Badanie prenatalne. Na czym polega kordocenteza?

Jest to badanie inwazyjne, wykonywane w warunkach szpitalnych, w miejscowym lub ogólnym znieczuleniu, zwykle w 19.-20. tygodniu ciąży. Lekarz wkłuwa się cienką, długą igłą przez powłoki brzuszne do pępowiny i z pętli pępowinowej pobiera krew. Wszystko to odbywa się pod kontrolą USG i trwa kilkanaście minut. Po badaniu pozostajesz przez kilka godzin pod opieką lekarską. Na wynik musisz poczekać około tygodnia.

W jakim celu wykonywane jest to badanie? Badanie robi się w przypadku konfliktu serologicznego, żeby wiedzieć, czy dziecko nie ma anemii oraz jakie jest stężenie przeciwciał z twojej krwi, niszczących czerwone ciałka płodu. W przypadku dużego ich stężenia możliwe jest przetoczenie krwi jeszcze w twoim łonie. Na podstawie analizy próbki można również ustalić grupę krwi, a także stwierdzić, czy dziecko jest obarczone chorobą genetyczną.

Reklama

Twoje Imperium

Zobacz również

  • Mojej czterdziestoparoletniej siostrze po urodzeniu drugiego dziecka bardzo przerzedziły się włosy. Podobno można cofnąć ten proces, stosując preparat bogatopłytkowy. Co to za preparat? Na czym... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.